09199595351 - ارس بتن

اجرای بتن رنگی

اجرای بتن رنگیReviewed by ارس بتن on Dec 18Rating: 5.0اجرای بتن رنگی

برای اجرای بتن رنگی از سنگ دانه هایی استفاده می شود که رنگی هستند و در اندازه های متنوع و گوناگونی از معدن های صنعتی مورد استخراج قرار می گیرند، این سنگ دانه ها قابلیت های کاملا متنوع و زیادی دارند و به صورت کلی از انواع گرانول های سخت صنعتی و طبیعی هستند که از طریق ترکیب شدن سیمان و ماده های معدنی تهیه شده اند و سبب می شوند اجرای بتن ریزی با مقاومت کاملا بالایی انجام شود.

برای اجرای بتن رنگی به دو صورت می توان عمل کرد:

 1. اجرا از طریق بتن های از پیش ساخته شده.
 2. اجرای به صورت آنی در محل خود پروژه.

آیا بتن های رنگی مزیت های منحصر به فردی را ایجاد می کنند؟

اگر قصد اجرای بتن رنگی دارید باید بگوییم که انتخاب شما مزایای زیر را به دنبال خواهد داشت:

شما می توانید برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد هدف از رنگی کردن بتن مقاله ای جامع که در این رابطه نوشته شده است را مطالعه کنید.

نکات مختلف و جالب توجه در اجرای بتن رنگی

رنگ هایی که باید در بتن رنگی مورد مخلوط شدن قرار گیرند کاملا به رنگ سیمانی که در آن ها مورد استفاده می گیرد، وابسته است. رنگ دانه هایی که در بتن استفاده می شوند دارای کاربرد و موارد استفاده مختلفی هستند که از جمله کارایی آن ها می توان به تولید و ساخت بلوک های رنگی و همچنین سنگ فرش ها اشاره کرد که از جمله کاربرد های پر طرفدار آن است. اجرای کف سازی های رنگی سبب می شود که محیطی کاملا زیبا داشته باشیم که از دید همگان کاملا جالب توجه باشد و نمایی چشم نواز ایجاد شود.

در مورد سیمان و پودر های ضد سایش و روان کننده های بتن باید گفت که می توانند در کنار یک دیگر بتنی با مقاومت کاملا بالایی را به وجود آورند که در آن ها می توان به مانند کفپوش های آرملات برش های انقباضی و انبساطی را به وجود آورد.

اجرای بتن رنگی را می توان همزمان با بتن ریزی های سخت اجرا کرد. بتن باید کاملا سفت و سخت شود که شما برای تست این مورد می توانید بر روی آن قدم بزنید و اگر پای شما داخل آن فرو نرفت یعنی کاملا آماده برای مرحله بعد است و شما قادر خواهید بود که بلافاصله پاشیدن پودر رنگی بتن را بر روی سطح آغاز کنید و بعد از پاشش می توانید برای صاف و مرتب کردن سطح از یک ماله مخصوص این کار استفاده کنید.

در مورد اجرای صحیح این کار باید بگوییم که حتما سیمان های رنگی مناسب و مخصوص کار خود را به کار برید. به منظور ایجاد مقاومت بالا در برابر عواملی مانند سایش باید در هر متر مربع به اندازه ۵ کیلوگرم بتن رنگی به کار گرفته شود. پودر سنگ های رنگی با رنگ های قرمز، آبی، سبز، زرد و طوسی از جمله رنگ های پر کاربرد می باشند.

برای ثبات رنگ و یکنواختی رنگ باید چه اقداماتی انجام شود؟

از جمله نکاتی که می تواند شما را در حفظ ثبات رنگ و یکنواختی حین اجرای بتن رنگی کمک کند شامل موارد زیر می شود:

 1. از بتونیر استفاده نشود.
 2. از میکسر هایی استفاده شود که دارای تعداد پره های زیادی است.
 3. از سیمان هایی استفاده شود که دارای تیپ ۱ و یا ۲ هستند.
 4. عیار مناسبی از سیمان را انتخاب کنید.
 5. از حداقل ۲ درصد رنگ نسبت به وزن سیمان استفاده شود.
 6. به منظور اختلاط مناسب رنگ باید از رزین و یا روان کننده استفاده شود.
 7. توجه داشته باشید که رنگ دانه از بتن جدا نشود.

در اجرای بتن رنگی چگونه باید شرایط مناسب را ایجاد کرد؟

نکات بسیار زیادی وجود دارد که باید در حین بتن ریزی رنگی به آن ها توجه شود که در ادامه قصد داریم شما را با این نکات آشنا کنیم:

 1. هنگام مخلوط و ترکیب کردن رنگ باید به میزان آبی که باید با سیمان ترکیب شود نهایت دقت را داشته باشید. عدم توجه به این مورد سبب می شود که تغییراتی دائمی و غیر قابل جبران در شرایط بتن به وجود آید که از جمله آن ها روشن تر شدن بتن و کم شدن مقاومت و پایداری آن در برابر شرایط جوی مختلف و ایجاد فرسایش زود هنگام می باشد.
 2. در مورد آب و هوای انجام این کار باید بگوییم که اگر هوا بسیار گرم باشد و یا وزش باد و طوفان در طولانی مدت رخ دهد سبب می شود که بتن زود خشک شود که در چنین شرایطی پیشنهاد می شود که به جای استفاده از آب، از موادی استفاده شود که بتواند تبخیر را مورد کنترل خود قرار دهد. در مورد نکات لازم بتن ریزی در شرایط آب و هوایی گرم بیشتر بدانید.
 3. اگر دمای هوا به هنگام بتن ریزی سرد باشد باید توجه کرد که از ایجاد یخ زدگی جلوگیری شود و توجه کافی را داشته باشید که بتنی با کیفیت و مقاوم را ایجاد کنید. در مورد بتن ریزی در هوای سرد اطلاعات بیشتری را باید کسب کنید که در یک مقاله جداگانه تمام موارد لازم برای شما شرح داده شده است.
 4. هنگامی که در حال اجرای بتن رنگی هستید توجه داشته باشید که به هیچ عنوان و تحت هیچ شرایطس نوع بتن خود را تغییر ندهید زیرا که بدون شک کیفیت کار شما پایین خواهد آمد.
 5. سطحی کاملا یک دست و یکنواخت را با اضافه کردن روان کننده در کف سازی ها می توان به دست آورد که این کار از ایجاد ترک خوردگی سیمان نیز جلوگیری خواهد کرد.

در مورد پودر بتن بیشتر بدانید

در مورد این پودر بتن باید گفت که همزمان با اجرای بتن سخت انجام می شود که پایداری را به میزان چشمگیری بالا می برد و پاشیدن آن بر روی سطح منجر به این می شود که سطح کف به خوبی و به میزان قابل توجهی صیقلی شود. استفاده از این پودر پوششی سخت را به وجود می آورد که کاملا از سنگ دانه های پایدار و محکم تشکیل شده است، این مقاومت و استحکام بالا سطح را در برابر هر گونه ساییدگی مقاوم می کند و آن را کاملا برای مصرف آماده خواهد کرد، به صورت کلی باید بگوییم که پودر سخت بتن مورد استفاده در اجرای بتن رنگی سخت، دارای مقاومت بالایی است و این ویژگی از جمله خصوصیات منحصر به فرد آن به شمار می رود.

آرملات چیست و چه موارد استفاده ای دارد؟

آرملات در مقابل بتن سخت رنگی معمولی از قدرت و پایداری بالا تری برخوردار است و در واقع نوعی از بتن رنگی سخت است. از آرملات در مکان های مختلفی استفاده می شود که مورد بیشتر استفاده آن در مکان هایی می باشد که دارای کاربری صنعتی است.

مواد تشکیل دهنده بتن شامل موارد زیر می شود که بر روی بتن های تازه ای که دارای ضخامت ۱ تا ۲ سانتی متر هستند قابلیت اجرا دارند:

 1. لایه سخت معدنی در آن وجود دارد.
 2. سیمان در آن به کار رفته است.
 3. و افزودنی و روان کننده نیز در آن به کار گرفته شده است.

مقایسه قیمت بتن رنگی با بتن معمولی هنگام اجرا

برای اجرای بتن رنگی باید تقریبا در حدود ۲ برابر قیمت اجرای بتن معمولی هزینه کنید زیرا که لایه های بیشتری در این کار اجرا می شوند و به صورت کلی کاملا مقرون به صرفه است و دارای کارایی بسیار بالایی است اما در مورد زمان اجرا جالب است که بدانید سریع تر انجام خواهد شد و زمان کمتری را لازم دارد.

اجرای بتن رنگی پیاده رو و کف

پیاده سازی کفپوش بتنی رنگی علاوه بر آن که سبب مقاوم سازی سطوح می شود، باعث ایجاد نما و جلوه ای زیبا در شهر می شود. پیاده رو ها که مکانی شلوغ و پر رفت و آمد هستند باید دارای خاصیت ضد سایش بوده و نیز از مقاومت و پایداری بالایی برخوردار باشند. همچنین باید بگوییم که پیاده رو باید مکانی امن برای رفت و آمد باشد و احتمال لغزش و سرخوردگی روی آن ها وجود نداشته باشد. اجرای این کفپوش ها برای پیاده رو ها بسیار راحت است و تنوع رنگ های زیادی دارد که با توجه به نیاز شما و کاربری محیط می توان نوع دلخواه را انتخاب و پیاده سازی کرد.

برای اجرای بتن رنگی و پیاده سازی این کفپوش ها باید ابتدا سطح پیاده رو را به خوبی صاف و یک دست کرد، سپس باید به اندازه ۳۰ سانتی متر شن یا سنگ های ریزه را روی سطح قرار داد که دلیل این کار این است که این مواد به عنوان لایه زیرین مناسبی هستند که باید زیر کفپوش قرار داده شوند. بعد از انجام تمامی این مراحل باید سطح را کاملا مسطح کرد که برای این منظور از دستگاه های مخصوصی استفاده می شود تا سطوح را به خوبی صاف کند و خاک و شن را در هم بکوبد. بعد از این کار می توانید اقدام به چیدمان کفپوش کنید. نکته مهمی که بعد از اتمام کار باید آن را در نظر داشته باشید این است که هرگز بر روی آن راه نروید تا به خوبی محکم و مقاوم شود.

پیگمنت رنگی بتن، شرایط نگه داری و استفاده

ماده های رنگی برای اجرای بتن رنگی به دو دسته پیگمنت یا همان رنگ دانه ها و رنگ ها طبقه بندی می شوند که این دو با یک دیگر متفاوت هستند:

 1. رنگ ها به کمک ماده مورد رنگرزی باید جذب شوند.
 2. رنگ دانه ها تنها سطح جسم را رنگی می کنند.
 3. پیگمنت ها در آب نا محلول هستند.
 4. رنگ دانه و یا همان پیگمنت ها از جمله مواد تزیینی به حساب می آیند.

برای نگه داری پیگمنت های بتن رنگی توجه داشته باشید که محیط باید کاملا خشک باشد و تابش مستقیم نور خورشید وجود نداشته باشد. در واقع محیط نگه داری باید کاملا سرپوشیده و خنک بوده و رطوبت در آن وجود نداشته باشد که در چنین شرایطی می توانید آن ها را در بسته بندی های اولیه خود تا مدت زمان ۱۲ ماه نگه داری و از آن ها استفاده کنید. هنگام استفاده نیز از تماس آن با دست و چشم خود خودداری کنید و تا حد امکان دستکش و عینک های مخصوصی را برای خود تهیه کنید تا سلامت شما کاملا تضمین شود.

برای افزایش عمر مفید بتن رنگی باید چه کار هایی انجام شود؟

جهت افزایش عمر مفید بتن و جلوگیری از ایجاد مشکلاتی مانند ترک خوردن، فرسایش، سایش، شوره زدگی، جدا شدن لایه ها و مانند این ها باید نکات زیر را در نظر داشته باشید:

 1. از عدم وجود آب اضافی در بتن اطمینان کافی را به دست آورید و هرگز از آب آلوده استفاده نکنید.
 2. طرح اختلاط بتن رنگی باید با دقت انجام شود و تمامی استاندارد های لازم در این زمینه در نظر گرفته شود.
 3. سیمان و سنگ دانه هایی را که به کار می برید از با کیفیت ترین ها باشند.
 4. پوشش های مناسبی را به کار برید، استفاده از لایه های پایه قیری و یا پوشش های امولسیونی پایه قیری سبب می شود که بتنی مقاوم و پایدار ایجاد شود.
 5. آرماتور بندی را کاملا اصولی و دقیق انجام دهید. جهت آگاهی از روش های مناسب اجرای آرماتوربندی، روی این لینک کلیک کنید.
 6. برای اضافه کردن افزودنی ها در اجرای بتن رنگی دقت لازم را داشته باشید و با توجه به وزن سیمان از این مواد استفاده کنید.
چگونه سیمان رنگی بسازیم؟

سیمان رنگی از جمله سیمان های سفید است که توسط رنگ دانه به رنگ های مختلف و دلخواه شما تبدیل می شود. رنگ دانه هایی که در سیمان رنگی استفاده می شوند باید از استاندارد های خاصی که به تصویب رسیده اند مانند استاندارد ASTM C 979 و BS1014پیروی کنند زیرا استاندارد ها می توانند به خوبی بیانگر خصوصیات سیمان باشند.

رنگ دانه هایی که باید به سیمان اضافه شود باید به اندازه ۰٫۵ تا ۲ درصد وزن کل سیمان باشد، این مواد غیر آلی هستند و به راحتی می توانید رنگ های قرمز، زرد، آبی و سایر رنگ ها را با سیمان سفید مخلوط کنید تا سیمانی به رنگ دلخواه شما ایجاد می شود. بهترین زمانی که برای اضافه کردن مواد رنگ زا تعیین شده است در هنگام آسیاب کردن کلینکر سیمان است زیرا در این صورت می توان رنگی یکنواخت تر و یکسان تر را به دست آورد.

در ساخت این نوع رنگ ها (مواد رنگ زا به کار برده شده در سیمان سفید) از اسید های مواد غیر آلی استفاده می شود:

 1. جهت ساخت رنگ های زرد، قرمز و سیاه از اکسید آهن استفاده می شود.
 2. رنگ قهوه ای را می توان را با اکسید کبالت تولید کرد.
 3. تولید رنگ های آبی آسمانی و لاجوردی را با استفاده از اکسید منگنز انجام می شود.
 4. برای ساخت رنگ های سبز و زرد مایل به سبز از اکسید کرم استفاده می شود.
 5. و برای تولید رنگ های سفید از اکسید تیتانیم استفاده می شود.

کاربرد سیمان رنگی در چه بخش هایی است؟

سیمان های رنگی برای بخش هایی که نیاز است قابلیت چسبندگی بالایی ایجاد شود، سطوح باید دوام بالایی داشته باشند، در برابر آب و آفتاب باید ثبات زیادی ایجاد شود، ترک خوردگی بر سطح نباید ایجاد نشود و نیاز به تنوع رنگی بسیار بالایی نیاز است، سیمان رنگی بهترین انتخاب است که در مواردی مانند موارد زیر کاربرد دارد:

 1. اجرای نمای ساختمان ها. برای اجرای نمای سازه ها باید از محافظ نمای ساختمان نیز استفاده کنید تا مشکلات خرابی و ایجاد نم و رطوبت به حداقل برسد.
 2. اجرای کف سازی داخل سازه ها.
 3. استفاده در کفپوش های موجود در پیاده رو ها و پارک ها.
 4. جهت ایجاد علائم ماندگار در کف خیابان ها.
 5. محوطه سازی کردن فضا های اطراف ابنیه ها.

اجرای بتن رنگی کاری کاملا تخصصی و حرفه ای است که باید حتما به دست افراد با تجربه در این زمینه انجام شود و همچنین دستگاه های مخصوص این کار باید به کار گرفته شود تا کاری با کیفیت با طول عمر بالا حاصل شود. با ارس بتن تماس بگیرید (۰۹۱۹۹۵۹۵۳۵۱) تا بتن ریزی های رنگی با کیفیتی را برای شما انجام دهد.